Sunset On The River Thames

(Mini ön not: Yine son yazıdan bu yana uzunca bir ara vermem gerekti. Arada göz atıp yeni yazı göremeyip hayal kırıklığına uğrayan herkesten özür dilerim. 2 hafta içinde okul aradan çıktığı için daha sık yazıyor olacağım.)


          Geçtiğimiz yaz alıp, 3-4 günde tek başıma tamamladığım çok güzel bir HDR puzzle Sunset On The River Thames. Normalde, az ya da çok, Ezgi'nin de katkılarıyla yapıyorum puzzle'ları ama bu puzzle'ı Ezgi müsait olmadığı için tek başıma yapmıştım. 2 kişi yapmanın kendince çok eğlenceli tarafları ve her zaman ilk tercihim olduğu halde; bazen tek başına, sessizlik ve full konsantrasyonla bir puzzle'a odaklanmak da oldukça terapatik olabiliyor, tavsiye ederim... :)


Sunset_On_The_River_Thames_1000_parça_educa_puzzle_kutu_box
          Resmin başrolünde adından da anlaşılacağı üzere Thames Nehri yer alıyor. Nehrin karşı kıyısında ünlü Westminister Sarayı nam-ı diğer Parlamento Binası ile çan ve saat kulesi görevi gören ve İngiltere'nin simgelerinden olan Big Ben yer alıyor. Sağ tarafta ise yapımı 11 yıl süren 263 yaşındaki Westminister Köprüsü kendine has yeşil rengi ve tüm tevazusuyla karşımıza çıkıyor. Köprünün üzerindeki kırmızı iki katlı otobüs is resmin 'Londralılığına Londralılık katan' bir diğer unsur. Gün batımının nehirdeki ve gökyüzündeki etkilerini, yarattığı renkleri ise tarif etmeye kelimeler yetersiz kalıyor. Fotoğrafın HDR teknolojisi tüm bu güzel renkleri, ton geçişlerini en canlı en gerçek halleriyle izleyiciye aktarıyor.


          Teknik anlamda bakacak olursak, yapımı orta üstü zorlukta bir puzzle Sunset On The River Thames. Aslında gökyüzü, nehir gibi geniş yer kaplayan benzer renkli kısımlardaki ustalığınız ve sabrınıza göre orta zorlukta da denebilir. Parlamento Binası, köprü ve köprünün sağ tarafındaki binalar puzzle'ın kolay ve ik etapta yapılabilecek kısımları. Sonrası için belirgin dokusu ve renk geçişleriyle nehir iyi bir seçim olabilir. Benzeri pek çok puzzle'da olduğu gibi yine en uğraştırıcı kısım gökyüzü; ancak sarı, turuncu, pembe, mavi, lacivert renk geçişleri bu kısımda yardımcınız olacaktır. Sunset On The River Thames, yaklaşık 1 haftada kolaylıkla tamamlanabilecek ve her bakışta Londra'ya gitmiş kadar hissettirecek oldukça hoş bir puzzle.


Sunset_On_The_River_Thames_1000_parça_educa_puzzle


          Çerçeve seçimimiz koyu lacivert, ahşap bir model oldu bu puzzle'da. "Peki neden?" diye soracak olursanız çok mantıklı bir cevabım yok ama çerçevecide o an elimize geçenler arasından en yakıştırdığımız bu oldu. Sarayın dış cephesinin ya da köprünün renklerindeki bir çerçeve de bence oldukça yakışabilir bu puzzle'a.


Sunset_On_The_River_Thames_1000_parça_educa_puzzle_çerçeve_frame


Eğer bu puzzle'ı (veya başka puzzle'ları) yaptıysanız veya yapacaksanız farklı çerçeve alternatiflerini bana twitter ya da e-posta aracılığıyla gönderirseniz çok sevinirim...